Põnevad faktid

Viimati muudetud: 22.4.21

1. Naissaar on suuruselt Eesti viies saar. Saare pindala on 18,9 km2, pikkus üheksa km ja laius neli km. Naissaarest väiksemad on Kihnu, Väike- ja Suur-Pakri, Ruhnu, Vilsandi, Abruka, Piirissaar, Prangli, Aegna jt. Suuremad on Saaremaa, Hiiumaa, Muhu ja Vormsi. Eestis on kokku 2222 meresaart. Naissaar kuulub Viimsi valla koosseisu.


2. Naissaare põhjatipp on 30 km kaugusel Soome rannikust ja lõunatipp 8,5 km kaugusel Eesti rannikust. Naissaar eraldab Tallinna lahte Soome lahest.


3. Esimest korda on Naissaart (Terra feminarum) mainitud Bremeni Adama kroonikas aastatel 1075-1080. Esimesed kirjalikud andmed Tallinnast on enam kui sajand hilisemad, aastast 1219 Läti Henriku kroonikast.


4. Naissaar läks puhkekohana hinda juba tsaariajal. 1897. aastal alustati 19 suvevilla rajamist tänasest sadamast põhja poole.


5. Naissaarel on neli sood: Suursoo, Kunila, Kullkrooni ja Sinkara. Need kõik on arvatud ürglooduse objektideks, mis tähendab, et neil on teaduslik ja kultuuriajalooline väärtus.


6. Naissaarel on sündinud maailmakuulus optik, astronoom ja leiutaja Bernhard Schmidt.


7. Naissaarel on 40 kilomeetrit kitsarööpmelist raudteed, mida hakati rajama tsaariajal 1913. aastal. Osaliselt oli raudtee kasutuses ka Eesti Vabariigi ja Venemaa okupatsiooni ajal. Täna on sellest taastatud 2,4 kilomeetri pikkune lõik.


8. Saarel on praegu 20 taastatud talukohta, 20 püsielanikku ja üle 60 suveelaniku. 1939.aastal oli Naissaarel 60 talu ja üle 400 elaniku.


9. Naissaare metsades elab hulgaliselt metskitsi, kes on saarele ümberasustatud Nigula turvakodust ja Tallinna Loomaaiast. Metssead on ujunud saarele üle mere. Kohata võib ka rebaseid, halljäneseid, nugist. Kokku on loendatud 97 pesitsevat linnuliiki, millest haruldasemad on merikotkas, sookurg ja musträhn. Naissaar on kõige samblikurohkem saar Eestis. Siin on loendatud 257 sambliku- ja 149 samblaliiki.


10. 2006. aastast korraldab Tõnu Kaljuste Naissaarel Nargen Festivali nime all kontserte ja lavastusi. Kontserdipaigaks tõi ta Pärnumaalt Kastna külast saarele Omari küüni.


11. Naissaarel ei ole elektrit. Tegelikult on, kuid ka see tuleb kohapeal ise teha, suviti enamasti päikeseenergia abil.