Meremuuseumi välinäitus Naissaarel räägib ilusatest hetkedest koletu sõja ajal

28.5.2024

Viimati muudetud: 28.5.24

Seoses Naissaarele rajatava Eesti Meremuuseumi uue püsiekspositsiooni ja külastuskeskusega Nargen Nord kuulutas muuseum 2023. aasta välja kogumiskampaania, et leida põnevaid fotosid, mälestusi ja esemeid Naissaare ajaloo etappidest. Kampaania tulemusena jõudis muuseumi fotoalbum, mis kuulus Marita Nybomi isale, Harry Herbert Holger Raele, kes teenis aastatel 1942–1944 Soome armee nooremseersandina Naissaarel. Pildid jutustavad tema töö- ja puhkehetkedest saarel koos teiste sõduritega, kuid ka käikudest Tallinna.


“Naissaarel veedetud aeg jättis Harryle kustumatu mälestuse ning tema vaimustus saarest kandus üle ka tema tütrele Maritale, kes aastaid hiljem leidis abikaasaga samuti tee Naissaarele,” sõnas Eesti Meremuuseumi juhatuse liige Urmas Dresen.


Nii Lennusadama välialal kui Naissaarel, Patarei nr 10a juures saab alates 23.05.2024 näha Marita Nybomi kaudu muuseumi jõudnud materjalidel põhinevat näitust „Saar, mis jääb südamesse“, mis räägib loo helgetest hetkedest keerulisel sõjaajal, tema vanemate, Harry ja Viimsi neiu Hilda erakordsest armastusloost ning kiindumusest Naissaarde.


Näitus on osa muuseum-külastuskeskuse Nargen Nord püsiekspositsiooni ettevalmistamisest. Projekti raames konstrueeritakse Naissaarel muuseumiks rannakaitsepatarei nr 10a, rajatakse ajaloolisse ohvitseride kasiinosse külastuskeskus ning taastatakse ainulaadne kitsarööpmeline raudtee.


“Kuna nii Lennusadama vesilennukite angaarid kui Naissaarele loodud rannakaitserajatised koos kitsarööpmelise raudteega on osa Peeter Suure merekindlusest, siis loodame, et tulevikus jätkavad Lennusadama külastajad oma reisi Naissaarel, tutvudes ka Nargen Nord kompleksiga,” avaldas Dresen lootust. “Lisaks põnevale militaarajaloole on omaette elamus sõita raudteel läbi saare keskosa puutumatu looduse. Täiselektriline rong võtab reisijad peale otse sadamakailt nagu minevikus ning viib saare põhjaosas asuvasse patareisse 10a, kus saab avastada ajastutruult patarei kahte korrust ja tutvuda kahuritornis interaktiivse ekspositsiooniga.”


Muuseum-külastuskeskus Nargen Nord valmib esialgsete plaanide kohaselt viie aasta jooksul.


Foto: Joosep Kään

Allikas: Eesti Meremuuseum