Naissaare saarevanem Toomas Luhaäär saab presidendilt teenetemärgi

6.2.2023

Viimati muudetud: 6.2.23

Meie saarevanem Toomas Luhaäär pälvis Naissaare elu edendajana president Alar Kariselt Valgetähe 4.klassi teenetemärgi. President annab teenetemärgid üle 21. veebruaril.


Toome alljärgnevalt vaid mõned nopped Toomase eduloost.


2016. aastal oli Naissaar juriidiliselt üks Eesti asustamata väikesaar, mille suhtes ei olnud Eesti riigil ega Viimsi vallal mingeid kohustusi. Toomas Luhaäär kogus kokku saareelanikud, suvilaomanikud ja maaomanikud ning asutas valla ja riigiga suhtlemiseks MTÜ Naissaarlaste Kogukond. Tema algatusel alustati Riigikogu komisjonides eeltööd muudatusteks püsiasustusega väikesaarte

seaduses.


2017 võttis Riigikogu seadusemuudatuse vastu ja Naissaarest sai püsiasustusega väikesaar.


2018 jaanuaris sai Toomas Luhaäärest Naissaare saarevanem, kes algatas kohe läbirääkimised Viimsi valla, RMK, Saarte Liinide, Veeteede Ameti, Piirivalveameti, AS Riigi Kinnisvara jt Naissaare arenguks.


2018 suvel võõrustas Naissaar Rootsi kroonprintsessi Victoriat. Vastuvõtu üks korraldajaid oli Toomas Luhaäär.


2019 algatas ta töörühmaga Naissaare uue arengukava koostamiseks koostöös Viimsi vallaga. 


2022 algatas Toomas Luhaäär läbirääkimised Eesti Meremuuseumiga, et taastataks Peeter Suure merekindluse Patarei 10A ja unikaalne kitsarööpmeline raudtee. Tänaseks on jõutud eskiisprojektini.


2022 sügisel avati Naissaare sadamas ajaloo esimene kütusetankla. See on esimene Eestis, mis kuulub kogukonnale. Projekti idee ja teostus tuli Toomas Luhaäärelt.


Tänu oma juriidilisele kogemusele on ta olnud kõik aastad osav läbirääkija ning lahendanud Naissaare kogukonna jaoks mitmed elukondlikud probleemid ning riigiametite vahelised umbsõlmed. Ta on ka visionäär, kes vaatab pidevalt kaugemale kui ametnik suudab.


Meie südamlikud õnnitlused Toomas Luhaäärele ning jätkuvat energiat ning kannatlikkust!


Naissaarlased,

6.veebruar 2023


Eesti tänab ja tunnustab iseseisvuspäeva eel 167 inimest riiklike teenetemärkidega | 06.02.2023